Ten rok jest dla Nas wszystkich wyjątkowy. Pandemia, izolacja, ograniczenia w poruszaniu się i zachowanie dystansu społecznego - to wszystko spowodowało, że własny domek letniskowy, dla wielu z nas stał się odskocznią, często drugim domem w tym trudnym czasie. Jego znaczenie i popularność znacząco wzrosły. Posiadacze takich domków, w czasie izolacji i restrykcji podczas pandemii, bardzo chętnie wykorzystywali je do spędzenia tego czasu właśnie w nich. To możliwość odizolowania się od dużych skupisk ludzkich, cisza i spokój, obcowanie z naturą dawało wielu z nas poczucie bezpieczeństwa.
W ostatnim czasie zaobserwować można lawinowy wręcz popyt na domki letniskowe. Jedni je odnawiają, inni budują, a jeszcze inni chętnie kupują - wszystko po to by móc bezpiecznie spędzać czas, nie tylko podczas izolacji. Wielu myśli o bezpiecznych, komfortowych wakacjach we własnym domku. Z dala od skupisk ludzkich, na łonie natury i we własnym, rodzinnym gronie.
Sytuacja ta, spowodowała wzrost zainteresowania posiadaczy domków letniskowych piecykami na pellet. Ci, którzy przewidują, że jesienią mogą zostać ponownie wprowadzone restrykcje lub nawet konieczność ponownej izolacji, szukają niedrogich, wydajnych, bezpiecznych i nieabsorbujących (komfortowych w obsłudze i łatwych w czyszczeniu) urządzeń grzewczych. Piecyki na pellet to jedno z najlepszych rozwiązań do domku letniskowego. Ich zalety są oczywiste - automatyczna praca przez wiele godzin bez konieczności dokładania paliwa, łatwe w czyszczeniu, wydajne, ekonomiczne, bezpieczne dla drewnianych domów (temp. spalin jest znacząco niższa niż w piecach czy kominkach na drewno). Do tego dochodzi szybka i łatwa instalacja pieca. Szeroka gama kształtów i sposobów ogrzewania - piece nadmuchowe, piece z możliwością rozprowadzenia ciepła kanałami powietrznymi i wreszcie piecyki z płaszczem wodnym do centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.... i to wszystko w formie niewielkiego, wolno stojącego piecyka i w dodatku za stosunkowo niewielkie pieniądze....
Włoscy producenci, tacy jak Eva Calor czy Caminetti Montegrappa, posiadają w swojej ofercie idealne propozycje do ogrzewania domków letniskowych i całorocznych. Najbardziej popularne są piecyki nadmuchowe - grzeją skutecznie i szybko dzięki nadmuchowi gorącego powietrza, który wymusza ruch powietrza w pomieszczeniu i dzięki temu szybko i skutecznie zapewnia komfort cieplny.
Kolejnym znakomitym rozwiązaniem są piecyki z dystrybucją gorącego powietrza - piece nadmuchowe do ogrzewania kilku pomieszczeń z możliwością rozprowadzenia ciepła do kilku pomieszczeń kanałami powietrznymi. To rozwiązanie wymaga nieco więcej zachodu ( trzeba wykonać instalację kanałów dystrybucyjnych), ale dzięki temu skuteczniej i w sposób znacznie bardziej kontrolowany możemy ogrzewać znacznie większą powierzchnię. W wielu przypadkach oznacza to, że jeden mały piecyk na pellet może ogrzać nawet cały domek. I to niejednokrotnie za te same pieniądze - urządzenie tej samej mocy, przy takim samym zużyciu pelletu zagrzeje nam skutecznie znacznie więcej pomieszczeń - to wyjątkowo efektywny sposób grzania. Wśród wielu piecyków oferujących takie możliwości na szczególne wyróżnienie zasługują modele z kolekcji Eva Calor - Marisa oraz Irma o mocy 9 kW. Oba te piecyki oferują możliwość ogrzewania co najmniej dwóch pomieszczeń - wyposażono je w dwa wentylatory nadmuchowe: pierwszy dmucha do przodu - do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest piec, a drugi do kanału dystrybucyjnego. Kolejnym wyróżniającym się na tle konkurencji modelem jest piec NIA o mocy aż 15 kW, wyposażony w 3 wentylatory - 1 front i dwa do dystrybucji powietrza. Duża moc i możliwość rozprowadzenia powietrza kanałami gwarantuje wydajne i równomierne ogrzewanie powierzchni nawet ponad 120 m2.
Istnieją również piecyki na pellet, które oprócz funkcji grzewczej oferują również możliwość przygotowania potraw - np. model Biscotto wyposażono w funkcjonalny piekarnik, w którym można upiec ciasto, kurczaka, nawet pizze... reszta to jedynie kwestia waszej fantazji kulinarnej.
No i jeszcze pieco-kuchnie na pellet - dają ciepło, są wyposażone w nadmuch, pozwalają gotować i piec w piekarniku.
Piecyki na pellet są nie tylko wydajnym, ekonomicznym i zarazem ekologicznym źródłem ciepła. Olbrzymi wybór modeli, różniących się nie tylko funkcjonalnością, ale stylistyką kształtu obudowy, powoduje, że piecyk na pellet może również stanowić ozdobę niemal każdego wnętrza i dodatkowo oferuje wizję ognia. Tyle korzyści w tak niewielkim urządzeniu.